Структура утворення та накопичення відходів

         Область відноситься до регіонів, де зосереджена значна кількість підприємств важкої промисловості: 45% від загальної кількості виробленої продукції в області займає продукція металургії та оброблення металу 20 % – виробництво та розподілення електроенергії, газу, тепла, води. В області також зосереджені хімічні, машинобудівні підприємства та підприємства гірничодобувного комплексу.

      З метою зменшення обсягів відходів, які розміщуються протягом року та утворюються практично на всіх підприємствах – основних забруднювачах, вдосконалюються діючі та впроваджуються сучасні технології і обладнання, виконуються заходи щодо поводження з відходами, передбачені природоохоронними програмами.

      Виробнича діяльність 556 підприємств (в 2010 році – 529) пов’язана з утворенням небезпечних відходів. Протягом року на цих підприємствах утворилось 29,3 тис. т небезпечних відходів I-III класів небезпеки (за 2010 рік – 41,88 тис. т).

      Для зменшення техногенного впливу промислових відходів на навколишнє природне середовище підприємствами виконувалося наступне:

      ПАТ «Запорізький феросплавний завод» – в результаті розвитку шлакових відвалів та розширення дільниці переробки шлаків зменшилась кількість розміщених шлаків (утилізовано 130000 т);

      ВАТ ЗМК «Запоріжсталь» – в результаті впровадження повторного використання вогнетривкого брухту зменшена кількість відходів, які надходять до промполігону б. Середня, а саме за рік: використано вогнетривкого брухту – 10292,32 т; реалізовано підприємствам, що мають ліцензію – 4516,27 т;

 ВАТ «Запорізький залізорудний комбінат» – впроваджена технологія безвідходного видобутку залізної руди. Дана технологія дозволяє використовувати попутно видобуту гірничу породу в якості інертного заповнювача закладочної суміші. За рік використано 809743 т гірничої породи.

      З метою запобігання екологічних та соціально-економічних збитків проводиться моніторинг (комплексні еколого-геологічні дослідження) полігонів промислових відходів б. Середня. Роботи проводяться підприємствами-власниками полігонів: ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПАТ «Запоріжкокс», а також ТОВ НВП «Дніпроенергосталь» за погодженням Держуправління. Як результат цих робіт – своєчасне виявлення негативних наслідків накопичення відходів, проведення заходів, спрямованих на їх відвернення, прогнозування впливу ділянок полігонів промислових відходів на навколишнє природне середовище.