В області розпочато операцію «Первоцвіт-2016»

В області розпочато операцію «Первоцвіт-2016»

22.02.2016

Первоцвіти - підсніжник білосніжний та складчастий, пролісок, сон-трава, шафран, медунка, горицвіт весняний, тощо.  Всі ці рослини занесені до Червоної Книги України.

Тому, щорічно в період з січня по червень на території України проходить операція «Первоцвіт», яка спрямована на припинення торгівлі рідкісними видами ранньоквітучих рослин, які занесені до Червоною Книги України, а деякі вже знаходяться на межі повного зникнення.

Державна екологічна інспекція України зобов’язала свої територіальні органи організувати проведення операції «Первоцвіт-2016» із залученням працівників Національної поліції, державної лісової охорони, служби охорони національних природних парків, а також засобів масової інформації та громадськості.

 Пропонується місцевим органам виконавчої влади, а також органам місцевого самоврядування прийняти відповідні рішення щодо охорони рослин занесених до Червоної книги України та інших природоохоронних списків та  заборони торгівлі ними на ринках, та поза їх межами.

Збір або пошкодження первоцвітів занесених до Червоної книги України, а також торгівля ними суворо забороняється.

Проте ця заборона ігнорується. Особи, які наживаються на знищенні рідкісних і зникаючих рослин, повинні зрозуміти, що, добуваючи собі гроші, вони позбавляють нас, своїх дітей і онуків, можливостей бачити цю красу в майбутньому.

Обласна державна адміністрація звертається до громадян з проханням відмовитись від збирання та придбання рослин занесених до Червоної книги України. Не стимулюйте недобросовісних осіб, які протиправно реалізовують червонокнижні первоцвіти. Цим Ви збережете природне надбання країни для майбутніх поколінь. Давайте охороняти навколишнє природне середовище  разом!

Також інформуємо, що за порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, або таких, які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, передбачена відповідальність за статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на  суму від ста (1700 грн.) до двохсот п’ятнадцяти  (3655 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією об'єктів рослинного світу, чи без такої.

За порушення чи погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне, або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі та пошкодження, передбачено штраф за статтею 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення на громадян від двадцяти (340 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого, а на посадових осіб - від тридцяти (510 грн.) до п'ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.

Крім того, за один екземпляр незаконної добутої рослини, занесеної до Червоної книги України,  передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн., шафрани (крокуси), підсніжники від 49  до 62 грн. у залежності від виду, сон трава –  від 37  до 62 грн. у залежності від виду.

Пам’ятаймо – те,  що ми залишимо чи не залишимо для наступних поколінь, залежить від нашого вибору!