Рейтинг екологічного стану областей України

01.02.2017

Авторитетне українське видання «Фокус» склало рейтинг екологічного стану областей України («Где в Украине дышать легко. Экологический рейтинг областей», 30.01.2017 р.), чим  викликало резонанс серед читачів. Як відомо, населення і без того занепокоєне загальною екологічною ситуацією, ще й автори статті надають цифрові показники, з чого картина виходить, м'яко кажучи, не втішна. З цим звісно, сперечатися не має ніякого сенсу, питання екології актуальне і потребує постійного нагляду. Але, журналісти поставили під сумніви професіоналізм структурних підрозділів обласних державних адміністрацій у сфері регулювання природокористування та охорони природних ресурсів.

Журналістський матеріал охоплює всі регіони України, але, наприклад, розглянувши Запорізьку область, виходить, що порівняння регіону з іншими областями, не зовсім коректне. Слід зазначити, що Запоріжжя знаходиться в п'ятірці найбільших індустріальних центрів України. Саме в цьому регіоні працюють потужні підприємства металургійні гіганти ПАТ «Запоріжсталь» та ПАТ «Дніпроспецсталь», ТОВ «Титано-Магнієвий комбінат», підприємства хімічної промисловості, машинобудівний та моторобудівний заводи. Теплоелектростанції, комунальні установи, підприємства хімічної та металургійної промисловості є головними забруднювачами навколишнього середовища.

Враховуючи високу концентрацію великих промислових підприємств енергетичної та металургійної галузей в Запорізькій області, не коректно порівнювати її з іншими областями, в яких промислова інфраструктура значно нижче розвинута.

Що стосується показників скидання зворотних вод. Автори спираються на дані Державної служби статистики України, але, слід зазначити, що Держстат не узагальнює звіти про використання води. Узагальнення покладено на Запорізьке регіональне управління водних ресурсів, за даними яких загальний обсяг скидання зворотних вод у водні об'єкти у 2015 році склав 930,4  млн. м3, з них 70,04 млн. м3  забруднених,  замість зазначених у статті 955 млн. м3.  

Крім того, наведемо цитату:  «Основной загрязнитель воды — меткомбинат «Запорожсталь». Только серной кислоты предприятие сбрасывает по 75 т в год.» Тут, важливо розуміти, що відбувається скидання не сірчаної кислоти, а скидання сульфатів, які утворюються внаслідок нейтралізації сірчаної кислоти та не є токсичними. Також, слід зазначити, що за наявними в Департаменті екології та природних ресурсів Запорізької області даними, загальний обсяг скидання сульфатів у 2015 році склав 18,91 тис. тон, а підприємствами чорної металургії скинуто 8,76 тис. тон. У порівнянні з 2014 роком загальний обсяг скидання сульфатів скоротився на 28%, а по підприємствах чорної металургії на 44 %. Тож, повертаючись до згаданого в статті ПАТ «Запоріжсталь» і скидання сірчаної кислоти підприємством, то в звітах про використання води за 2015 рік такі дані відсутні.

Матеріал викликав бурну реакцію у читачів видання, які активно критикували роботу екологів. Зазначимо, що робота з покращення ситуації проводиться щоденно, але в більшості випадків, це залишається без уваги.  Наприклад, в 2016 році Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької області розроблено техніко-економічне обґрунтування та проектно-кошторисну документації по об’єкту «Організація та запровадження державної системи моніторингу навколишнього природного середовища на зовнішній межі санітарно-захисних зон промислових підприємств в м.Запоріжжя, м. Бердянськ, м. Енергодар, м. Мелітополь, м. Токмак, м. Дніпрорудне».

Щодо покращення ситуації з боку показників утворення небезпечних відходів (І-ІІІ класи небезпеки), то продовжується реалізація проекту Національної стратегії поводження з відходами, якою передбачається впровадження у виробничу діяльність суб’єктів господарювання найкращих доступних технологій (для досягнення повного вилучення корисних компонентів із вхідної сировини).

Також зазначимо, що робота Департаменту екології та природних ресурсів не полягає в зменшенні статистичних показників, а забезпечує реалізацію державної політики у сферах охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів. Також здійснює управління та регулювання у сферах охорони навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки у сфері поводження з відходами.